» Wiadomości prasowe » Sauny » Baseny » Wanny SPA » Groty solne » SNK.PL
Obiekty SPASALON EKSPOZYCYJNY
93-458 Łódź
ul. Wędkarska 5
tel: (42) 682 42 23
tel.kom: 606 717 626
tel.kom: 602 244 659
e-mail: info@tapis.pl

TAPIS dla prasy - BASEN zagłębiony czy naziemny?

  » KORNELIA » KLAUDIA » KATARZYNA » DRZWI » OSMOZA » MOZAIKA  

Jaki basen wybudować przy domu?
Wylewany z betonu czy z gotowych elementów?
Wkopać go w ziemię czy postawić na niej? A może wykorzystać różnice w terenie i tylko częściowo zagłębić basen w gruncie?

KIEDY MOŻEMY WYBUDOWAĆ BASEN

ZAGŁĘBIONY
- na dosyć dużej działce,
- przy korzystnym poziomie wód gruntowych,
- jeżeli na działce nie ma sieci podziemnych instalacji,
- kiedy chcemy korzystać z niego przez cały rok,
- jeśli planujemy zainstalować w nim różne atrakcje np. trampoliny, zjeżdżalnie oświe-tlenie, bicze wodne, itp.

NAZIEMNY
- na każdej działce, nawet stosunkowo małej,
- jeżeli chcemy go sami zamontować,
- kiedy planujemy korzystać z niego tylko w sezonie letnim,
- jeśli nie chcemy zainwestować dużej sumy.

Coraz więcej osób decyduje się budować przydomowy basen. Zachęca do tego z jednej strony zapowiadane przez meteorologów i już odczuwalne ocieplenie klimatu, z drugiej bogata oferta producentów. Jakie rozwiązanie jest praktyczniejsze: solidna, tradycyjna konstrukcja z betonu, czy lekki basen naziemny, który można złożyć i schować na zimę?

Wymagania prawne

Zagłębiony
. Budowa basenu o powierzchni do 30 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku basenów o charakterze stałym wystarczy zgłoszenie na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. W tym czasie organ nadzoru budowlanego ma prawo wnieść swoje uwagi. Jeżeli tego nie zrobi, można przystąpić do budowy. O zakończeniu robót objętych zgłoszeniem nie trzeba już nikogo zawiadamiać.

Naziemny. Jeśli basen będzie rozkładany, nie jest traktowany jak budowla stała i nie wymaga zgłaszania nadzorowi budowlanemu.

Lokalizacja
Lokalizacja powinna być wygodna - jak najbliżej domu i miejsca wypoczynku, oraz praktyczna - w miejscu słonecznym, osłoniętym od silnych wiatrów, z dala od drzew liściastych. Strona basenu, na której umieszczony jest skimmer, powinna być tak ustawiona, żeby najczęściej wiejące wiatry spychały na nią zanieczyszczenia powierzchniowe. W wybranym pod basen miejscu powinno się przewidzieć ok. 3 m2 na urządzenia niezbędne do uzdatniania wody: filtr, pompę, punkt poboru i powrotu wody. Chyba że będziemy korzystać z tzw. kompaktu, umieszczanego na brzegu basenu, często w formie schodków lub ławeczki. Rozwiązanie to jest popularniejsze w przypadku basenów napowierzchniowych lub zagłębionych o konstrukcji lekkiej.

Warunki techniczne
Ważne są także warunki techniczne, jakimi dysponujemy, czyli możliwości użycia ciężkiego sprzętu. W trakcie budowy domu mamy na to większe szanse, w starannie zagospodarowanym ogrodzie - mniejsze. Ważne jest doprowadzenie instalacji wodnej i elektrycznej, wielkość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na basen, rodzaj i właściwości gruntu.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU WOKÓŁ BASENU jest bardzo ważnym elementem aranżacji ogrodu. Zarówno przy niecce zagłębionej jak i naziemnej leżaki i fotele mogą stać bezpośrednio na specjalnie przygotowanej nawierzchni. Aby nie brudzić mokrych stóp po wyjściu z wody można wyłożyć jej otoczenie płytkami ceramicznymi, kamiennymi lub drewnem.

Zagłębiony. Zbyt wysoki poziom wody gruntowej w wybranym miejscu uniemożliwia zagłębienie basenu w ziemi lub wymaga dodatkowych inwestycji związanych z odwodnieniem i założeniem systemu drenażowego. Grunty pęczniejące pod wpływem wody (tzw. wysadzinowe) sprawiają, że trzeba szczególnie starannie zadbać o zwiększoną wytrzymałość płyty dennej basenu. Jej ewentualne pęknięcia mogą spowodować nie tylko uszkodzenie basenu, ale także podmycie fundamentów budynku mieszkalnego przez wyciekającą z niecki wodę. Nawet w najbardziej korzystnych warunkach gruntowych, niecka basenu zagłębionego jest narażona na napór otaczającej ją ziemi oraz budynków i urządzeń naziemnych, znajdujących się w pobliżu. Powinna go wytrzymać także wtedy, gdy jest pusta.

Naziemny. Takich ograniczeń nie mają baseny naziemne, do ustawienia których wystarczy odpowiedni kawałek płaskiej, utwardzonej i gładkiej nawierzchni. Do jego budowy i montażu nie potrzeba ciężkiego sprzętu ani rujnowania ogrodu. Przykładem są hiszpańskie baseny ogrodowe TOI lub GRE.

Konstrukcja

Zagłębiony. Może mieć ciężką konstrukcję żelbetową lub lekką. Żelbetowy jest solidny, wytrzymały, może mieć dowolny kształt. Metodą tradycyjną wylewa się najpierw dno basenu, a na nim buduje z cegły lub wylewa z betonu w oszalowane formy jego ściany boczne. Nowoczesną wersją tego typu basenów są technologie z tzw. szalunkiem traconym, wykonanym ze styropianu lub polipropylenu. Odpowiednio łączone moduły umożliwiają uzyskanie dowolnego kształtu i rozmiaru basenu. Po zmontowaniu ich w panele na placu budowy powstaje szalunek, który po uzbrojeniu jest gotowy do zalania betonem.

Betonowanie dna i ścian odbywa się za jednym razem, co zapewnia stabilność i szczelność. O lekkiej konstrukcji może być zagłębiony w ziemi całkowicie lub tylko częściowo, co umożliwia wybudowanie basenu nawet przy wysokim poziomie wody gruntowej. Wymaga też mniej pracy ze sprzętem ciężkim, więc polecany jest na już zagospodarowany teren wokół domu. Może to być basen stalowy lub z tworzywa sztucznego, najczęściej polipropylenowy (ale także z żywic poliestrowych). W tej grupie basenów gotowa niecka jest przywożona na plac budowy lub montowana na miejscu z prefabrykatów.
Niecki stalowe mogą być wykonywane z paneli składanych na placu budowy w dowolny kształt. Inny system składa się z pokrytego powłoką akrylową płaszcza stalowego osadzonego na profilach.

Naziemny. Można go przed zimą złożyć i przechować do następnego sezonu w pomieszczeniu. Jako jedyny jest przewidziany do samodzielnego montażu. Może być wykonany albo z galwanizowanej blachy stalowej albo z folii pcw grubości 0,7-0,8 mm, rozpiętych na wspornikach. Taki basen działa na zasadzie rozporowej - pełną stabilność uzyskuje po napełnieniu wodą. Trzecią grupę stanowią baseny pompowane, wykonane z podwójnej folii pcw. Są to dwie warstwy różnej grubości, najczęściej 0,65 i 0,76 mm, zbrojone siatką nylonową. Po napełnieniu wodą, taki basen utrzymuje wysokość i kształt dzięki nadmuchiwanemu kołnierzowi.

OSŁONA BASENU po rozwinięciu chroni przed owadami, opadającymi liśćmi, kurzem. W chłodniejsze noce zabezpiecza wodę przed utratą ciepła. Jest to najczęściej gruba folia lub gęsta siatka. Jeżeli woda nie jest spuszczana na zimę, wystarczy obniżyć poziom jej lustra i szczelnie zasłonić.

 



SYSTEMY FILTRACYJNE I GRZEWCZE mogą być umieszczone w pomieszczeniu obok basenu, w plastikowej lub żelbetowej komorze pod ziemią czy domkach stojących na ziemi. Przy małych basenach urządzenia te, w formie kompaktów, zawieszane są na brzegu.

OŚWIETLENIE PODWODNE podnosi walory użytkowe i dekoracyjne basenu. W letnie wieczory z przyjemnością pływa się w podświetlonej wodzie.

Reflektory montowane w ścianach niecki mają specjalne zabezpieczenia i są całkowicie szczelne. Łatwiej i bezpieczniej zainstalować je w basenie zagłębionym.

Kształt i rozmiary

Zagłębiony. Jeżeli jest wylewany z żelbetu, może mieć dowolny kształt i wymiary niecki. Zbudowany w technologii lekkiej też może być bardzo różny. Płaszcz stalowy lub konstrukcja z tworzywa sztucznego nadają mu kształt okręgu, owalu lub ósemki. Baseny te mogą mieć głębokość 1-1,9 m.

SCHODKI DO WODY mogą być wygodnym siedziskiem dla osób korzystających z zamontowanego w ścianie basenu hydromasażu. Są też miejscem ochłody dla nieumiejących pływać.

Naziemny. Niecki stalowe mają najczęściej kształt okrągły lub owalny, ale możliwe są także ósemki, a niecki z folii pcw są prostokątne lub okrągłe. Mają głębokość 1,2-1,3 m. Oferowane są w różnych wielkościach, od zupełnie małych o średnicy 2,4 m do pełnowymiarowych, nawet 11-sto metrowych. Baseny pompowane są okrągłe lub owalne o średnicy 2-6 m.

JAK WEJSC DO WYSOKIEGO BASENU? Kiedy basen ma szeroką, kamienną obudowę, trzeba zainstalować zewnętrzne schodki. Usytuowane w narożniku są ciekawym akcentem, rozbijającym dużą i ciężką bryłę basenu. W przypadku basenów naziemnych używa się drabinki, będącej zazwyczaj w komplecie razem z basenem.

Wykończenie niecki

Zagłębiony. Wnętrze niecki wylewanej może być wyłożone mozaiką szklaną, specjalistycznymi płytkami ceramicznymi lub najbardziej polecaną w naszym klimacie folią pcw grubości 0,75-1,5 mm. Można też je malować farbą basenową epoksydową lub poliestrową. Niecki o konstrukcji lekkiej, zarówno stalowe, jak i z tworzywa sztucznego wykładane są od wewnątrz zbrojoną włóknem szklanym folią pcw grubości 0,6-0,8 mm, w różnych wzorach i kolorach. Folia ta jest bardzo trwała i wytrzymała na czynniki chemiczne i klimatyczne.

Naziemny. Zarówno basen blaszany, jak i polipropylenowy oraz nadmuchiwany wykończone są jednakowo folią pcw zazwyczaj w kolorze niebieskim.

CZĘŚCIOWE ZAGŁĘBIENIE NIECKI jest dobrym rozwiązaniem dla niedużych ogrodów, w których nie można zrobić zbyt głębokiego wykopu. Tak połowicznie schowana w ziemi niecka nie przytłacza kubaturą.

Wyposażenie podstawowe

Baseny napełnia się zazwyczaj wodą wodociągową. Ponieważ krąży ona w basenie w obiegu zamkniętym, konieczny jest system usuwający z niej śmieci (liście, włosy i inne drobne zanieczyszczenia mechaniczne) oraz drobnoustroje (glony, wirusy i bakterie). Najprostszy system filtrujący, stosowany w basenach składa się z tzw. skimmerów. Są to wloty znajdujące się w górnej części bocznych ścian, zasysające wodę z powierzchni basenu.

SKŁADANY BASEN NAZIEMNY jest bardzo wygodnym sezonowym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo jest dość duży i na tyle solidny i stabilny, by zamontować przeciwprąd, można w nim nie tylko kąpać się, ale i pływać na długie dystanse.


Wyposażone w kratki wyłapujące większe zanieczyszczenia. Następnymi elementami układu filtrującego są pompy i filtr główny (piaskowo-żwirowy). Dobrze jest, gdy przed pompą zamontowany jest jeszcze jeden filtr, tzw. odwłośnik, który znacznie przedłuża jej żywotność (jako dodatkowa ochrona wirnika). Przy filtrze głównym może się znajdować zawór wielodrożny, umożliwiający spuszczenie wody z basenu do kanalizacji, chyba że niecka wyposażona jest w osobny spust denny specjalnie do tego przeznaczony. Pompa wraz z filtrem powinny być tak dobrane do wielkości basenu, aby cała wypełniająca go woda mogła być przefiltrowana co najmniej czterokrotnie w ciągu doby.

Zagłębiony. Większy komfort użytkowania (brak fali odbojowej) zapewnia rynna przelewowa, czyli rowek okalający basen. Z rynny przelewowej woda dostaje się do systemu filtrów, tak jak w wersji ze skimmerami, ale instalacja musi zawierać jeszcze zbiornik wyrównawczy, zapewniający stały poziom wody w basenie.

Wyposażenie dodatkowe
Różnice w klasie wyposażenia dotyczą instalacji zapewniających bezpieczeństwo i higienę, oraz decydujących o komforcie użytkowania. Zagłębiony. Ma więcej możliwości doposażenia w różnego typu akcesoria użytkowe. Dotyczy to zarówno podgrzewania wody, jak i dodatkowych atrakcji. Należą do nich hydromasaż, przeciwprąd, podwodne oświetlenie, fontanny, kaskady, a w większych basenach także trampoliny i wodne zjeżdżalnie.



OBUDOWANY BASEN umożliwia pływanie niemalże przez cały rok. Niecka naziemna wymaga wysokiej konstrukcji, dla zagłębionej może mieć w najwyższym punkcie ok. 2 m. Zadaszenie z przezroczystego poliwęglanu może być w lecie całkowicie lub częściowo demontowane, a także otwierane w systemie przesuwnym. Bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja wnętrza.

Naziemny. Instalacja tego typu urządzeń ograniczona jest stosunkowo niewielką wytrzymałością konstrukcji i ścian na napór wody oraz ich grubością.

Konserwacja
Główne zabiegi służące utrzymaniu higieny i konserwacja są takie same, niezależnie od typu basenu. Aby zapewnić trwałość systemom mechanicznym i hydraulicznym, należy ściśle przestrzegać terminów przeglądów konserwacyjnych, instrukcji czyszczenia filtrów, skimmerów, rynien przelewowych itp. Ważnym zabiegiem jest wymiana wody co 2-3 lata, uzupełnienie jej po zimie i gdy paruje latem. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie basenu do zimy.

Zagłębiony. Całkowite spuszczenie wody jest wymagane tylko w przypadku basenów żelbetowych, wyłożonych płytkami ceramicznymi. W basenach wyściełanych folią wystarczy spuścić wodę ze wszystkich urządzeń i obniżyć lustro wody tak, aby odsłonić skimmery, dysze wylotowe itp. oraz wlać do wody płyn zimowy, zabezpieczający przed wzrostem glonów. Niektórzy zalecają rozłożenie na powierzchni wody kilku płyt styropianu, aby przeciwdziałać utworzeniu się jednolitej pokrywy lodowej. Tak przygotowany basen przykrywa się plandeką uważając, aby nie stykała się z wodą.

Naziemny. Jeżeli nie mamy zamiaru demontowac basenu na zimę należy spuścić wodę poniżej skimmera. Nigdy nie zostawiaj basenu na zimę całkiem pustego. Przykryj basen za pomocą zimowego przykrycia. Możesz dodać chemikalia zapobiegające zamarzaniu wody, lub dodaj kilka pustych plastikowych butelek, aby unosiły się na powierzchni. Ochroni to przykrycie zimowe przed zniszczeniem.

Dostępność i cena

Zagłębiony. Basen żelbetowy o wymiarach 4x8 m i 1,5 m głębokości wraz z podstawowym wyposażeniem i montażem wykonany metodą tradycyjną i wyłożony folią kosztuje 50-70 tys. zł.

Naziemne. Najtańsze są baseny naziemne z podstawowym wyposażeniem (mata ochronna pod nieckę, filtr, zestaw do czyszczenia, orurowanie, drabinka, pokrywa). Można kupić w hipermarketach za 1-5,5 tys. zł. Zakup u autoryzowanych dealerów, którzy na ten typ konstrukcji dają dwuletnią gwarancję i zapewniają obsługę serwisową, kosztuje więcej. W zależności od wielkości i wyposażenia (najdroższe mają obudowę z drewna egzotycznego) trzeba za nie zapłacić od 2 do 20 tys. zł. Owalny basen naziemny o konstrukcji stalowej o wymiarach 9x4,5 m i głębokości 1,2 m kosztuje ok. 8 tys. zł - (wg. oferty TOI).

Za taki sam basen zagłębiony z niecką polipropylenową trzeba zapłacić od 35 tys. zł (ze skimmerem) do 60 tys. zł (z rynną przelewową). W obu tych wariantach należy doliczyć koszt przygotowania płyty dennej 15-25 tys. zł (zależnie od lokalnych cen materiałów i robót budowlanych).

Podsumowanie
Poniżej przedstawiamy zestawienie wad i zalet basenów zagłębionych i naziemnych.

ZAGŁĘBIONE NAZIEMNE

ZALETY

- trwałe i wytrzymałe
- większa możliwość komfortowego wyposażenia
- nie trzeba spuszczać wody na zimę


WADY

- nie wszędzie można je zbudować
- wymagają dużego ogrodu
- wymagają uzyskania pozwolenia na budowę
- budowa wymaga sprzętu ciężkiego
- są najdroższe spośród dostępnych na rynku
- zmiana lokalizacji basenu jest bardzo kosztowna (nieopłacalna)

ZALETY

- można je zbudować niemal wszędzie
- mają lekką konstrukcję, prostą w montażu i demontażu
- zmiana lokalizacji nie sprawia większych trudności
- nie wymagają uciążliwych i kosztownych prac ziemnych
- są relatywnie tanie
- nie wymagają żadnych pozwoleń
- nie wymagają dużego ogrodu
- nie trzeba spuszczać wody na zimę

WADY

- są mniej trwałe i podatniejsze na uszkodzenia
- mają mniej możliwości doposażania w dodatkowe akcesoria
- trudniej je wkomponować w architekturę ogrodu


DOROTA KRUPIŃSKA

czasopismo: WŁASNY DOM
numer: 11/2008 (65)
artykuł: BASEN - zagłębiony czy naziemny?
Foto: TAPIS.PL

www: tapis.pl/baseny

Wszelkie prawa autorskie do całej zawartości serwisu internetowego są własnością firmy TAPIS.PL. Żadna część serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób wykorzystana bez uprzedniej pisemnej zgody firmy.
© TAPIS.PL Wszelkie prawa zastrzeżone